Białko zwierzęce - białko roślinne

pierogi z soczewicą w cieście z mąki żytniej
 Zdrowie, ile cię cenić trzeba,
ten tylko się dowie co cię stracił

- są to słowa wieszcza 
W słowach tych zawarta jest cała prawda. 
Zdrowie jest czymś bezcennym, czymś o co warto walczyć, dbać, zadać sobie troszkę trudu i zorientować się, co jest dla naszego organizmu zdrowe, a co prowadzi nas wprost w łapy przeróżnych chorób. 
Ktoś powiedział, że "można nie pić, ale po co się tak męczyć". Można powiedzieć również, -"można zmienić dietę, ale po co się tak męczyć". Oczywiście, ale wybór należy do nas.

    Upieczone, czy ugotowane mięso tak pięknie pachnie, że nie można mu się oprzeć. 
Trzeba jednak zrozumieć, że przetworzone białko zwierzęce uwalnia dużą ilość kwasów, które muszą być zobojętnione kosztem mineralizacji kości i dobrej odporności organizmu. Stąd osteoporoza i problemy immunologiczne. Mięso uwalnia związki osadzające się w stawach powodując artretyzm. Tłuszcze są przyczyną miażdżycy. Poza tym jak wszyscy wiemy w mięsie jest cała masa bardzo szkodliwych toksyn, a im więcej spożywamy mięsa, trujemy się coraz bardziej. Do tego dochodzą przetworzone przez przemysł produkty, które spożywamy nagminnie. Organizm już nie może sobie poradzić i nadążyć z oczyszczaniem. Stąd alergie, i inne choroby.

Powiecie - musimy jeść mięso, ono posiada  białko, które jest bardzo ważne.
Tak macie rację, białko w organizmie człowieka spełnia bardzo ważną rolę. Służy do budowy i odnawiania komórek, tkanek i substancji takich jak enzymy i hormony. Jest również źródłem energii. Jednak białko zwierzęce z powodzeniem można zastąpić białkiem roślinnym.

Badania wykazały, że większość Europejczyków i Amerykanów spożywa 2-3 razy za dużo białka w postaci mięsa. Ten nadmiar skutkuje chorobami nerek, dny moczanowej i osteoporozy. 

Dlatego właśnie twierdzę, że produkty wegetariańskie świetnie zastąpią mięso dostarczając odpowiednią ilość pełnowartościowego białka.

W tym celu należy łączyć nasiona roślin strączkowych ( fasola, groch soczewica, ciecierzyca) z produktami zbożowymi (pieczywo pełnoziarniste - tutaj polecam pieczywo żytnie czytaj - tutaj, kiełki zbożowe, brązowy ryż), lub z kaszami (gryczana, jęczmienna w tym polecany pęczak, jaglana). 

Przykładem może być: zupa grochowa z chlebem żytnim, zupa z soczewicy, zupa fasolowa, barszcz ukraiński, fasolka z soczewicą, lub z kiełkami zbożowymi, rizotto z ryżu brązowego i soczewicy, leczo z dodatkiem fasoli,  pasta z soczewicy z chlebem żytnim, humusy z ciecierzycy i soczewicy z chlebem żytnim, pierogi z soczewicy w cieście z mąki żytniej, makarony z mąki żytniej z pesto np. bazyliowe z orzechami i czosnkiem . Warto dodawać do potraw wspomniane orzechy, siemię, słonecznik, dynię, sezam, oliwę z oliwek dobrej jakości.

Ze względu na to, że produkty pochodzenia roślinnego zawierają pełnowartościowe białko oraz zdrowe tłuszcze bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i dzięki temu wspomagają pracę serca i układ krążenia, posiadają ponadto wiele witamin, sole mineralne i błonnik, warto zmienić dietę na roślinną. Warto zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe. 

Dlaczego wspominam o chlebie żytnim razowym i produktach z mąki żytniej ? - czytaj tutaj 

O białym pszennym pieczywie i produktach z białej pszennej mąki obszernie piszę w moich książkach i wspominam również tutaj Są to produkty niezdrowe, przyczyniające się do powstawania wielu chorób m/in cukrzycy, tycia niekontrolowanego. Poczytaj jeszcze tutaj pod koniec strony jest o produktach pszennych, a na początku strony opisuję o książkach, herbatach ziołowych i miksturach, które również odgrywają  bardzo ważną rolę w naszej zdrowej diecie. 

Ziarna zbóż w swojej budowie składają się:
z zarodnika, bielma i kilkuwarstwowej okrywy ziarna. Zarodnik zawiera białko, tłuszcze, węglowodany, masę witamin i minerałów.
Bielmo jest magazynem odżywczych substancji zapasowych dla rośliny rozwijającej się z zarodnika. Zawiera głównie węglowodany (skrobię), oraz białko, witaminy i minerały. 
Okrywa jest najbardziej zewnętrzną częścią ziarna i w większości składa się z błonnika.
W procesie uzyskiwania białej oczyszczonej mąki ziarno pozbawiane jest najcenniejszych składników, czyli białka, witamin, minerałów i błonnika. Wszystko to co było cenne w ziarnach dla naszego zdrowia zostało odrzucone i stało się głównym składnikiem otrąb, które przeznaczane zostało na paszę dla zwierząt.( w naszej diecie otręby też powinniśmy uwzględnić np. owsiane, czy jęczmienne, w książkach moich podałam przepisy na pyszne otrębowe babeczki, owsiane gofry , gryczane naleśniki,  podpłomyki - pyszne i zdrowe zamienniki pieczywa pszennego) W białej mące nie zostało nic poza skrobią. Chleb z tej mąki jest biały i pachnący, a nam dostarcza tylko pustych kalorii, miękkiego, opuchniętego ciałka i opuchniętych nóg . Bądź zdrowa/y zmień nawyki żywieniowe.

Jeśli masz problemy w przygotowaniu dla swojej rodziny jakichkolwiek dań ze zdrowej, lub tradycyjnej diety zadzwoń do mnie

W następnym poście będzie jak i ile razy jeść aby nasz układ trawienny był zdrowy, aby cukrzyca nam nie zagrażała i jak wyjść z cukrzycy odpowiednio się odżywiając



Komentarze