Chleb żytni na zakwasie

Zmień nawyki żywieniowe - upiecz sobie chleb
Ma niski indeks glikemiczny(40) i nie tuczy. Syci na wiele godzin i ułatwia trawienie. Dostarcza węglowodanów złożonych, będących źródłem energii, a także białko roślinne, błonnik, witaminy z grupy B, E, A oraz składniki mineralne: magnez, cynk, miedź, selen, fosfor, żelazo.

1. Kup mąkę żytnią z młyna na straganie, lub w hurtowni. Mąka typu 720, lub 500
2. zrób zakwas: 
- do słoika litrowego wsyp ze 4 łyżki mąki i wlej pół szklanki wody letniej, wymieszaj drewnianym koziołkiem, lub łyżką. Mieszanina musi mieć konsystencję gęstej śmietany. Mieszadło zostaw w słoiku. Przykryj serwetką papierową, zrób w niej kilka nakłuć wykałaczką i odstaw w ciepłe miejsce, ale nie gorące (ja stawiam na kaloryferze).
3. Na drugi dzień dosyp do słoika dwie łyżki mąki i wlej trochę wody, aby ponownie uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Odstaw na następne 24 godziny.
4. Dwa razy już sypałeś/aś mąkę do słoika, to jeszcze 3 razy.  W sumie przez 5 dni musisz dokarmiać zakwas.
5. Przystąp do robienia chleba - w szóstym dniu, lub zakwas wstaw do lodówki
W piekarniku można na raz upiec 4 chlebki w foremkach keksówkach. 
Na jeden chlebek potrzeba:
- 6o dkg mąki
- 0,4 l wody letniej
- 1,5 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru
- 150 g zakwasu

Na 4 chleby potrzeba:
- 1,80 kg mąki
-0,9 l wody ( zależy od suchości mąki, można w razie potrzeby jeszcze dolać odrobinę, aby zagnieść ciasto)
- 5 zaokrąglonych łyżeczek soli
- 1 łyżeczka cukru
- 450 g zakwasu
-1-2 szklanka mąki żytniej 2000 (nie koniecznie)
- 1/2 szklanki siemienia (nie koniecznie)

    Do dużego naczynia -dzieży, miski, lub garnka (ja na 4 chleby biorę garnek 12-sto litrowy, może być mniejszy, ale musi być szeroki), lub miskę od kombiwara
wsyp całą ilość mąki, ubierz z niej trochę do połowy miseczki, lub innego naczynia, które wstawisz do dzieży z mąką.
Do tej miseczki z mąką wlej odmierzony zakwas, dodaj 1 łyżeczkę cukru, wlej trochę, wcześniej przygotowanej letniej wody i rozmieszaj na konsystencję gęstej śmietany. (resztę zakwasu dokarm, postaw w cieple i jak podrośnie i następnie opadnie ,wstaw do lodówki. Przed każdym pieczeniem należy wcześniej min. ze 2 godz. zakwas dokarmić)
Do mąki w garnku wsyp sól (żeby później nie zapomnieć),(wsypuję jeszcze 1 szklankę mąki gruboziarnistej 2000 i 1/2 szklanki siemienia). wstaw miseczkę z zaczynem.
(Zaczyn wykipiał i dla tego właśnie wstawiam miseczkę z zaczynem do
 garnka z mąką)

 Całość nakryj ściereczką i postaw w ciepłym miejscu
(ja wstawiam do piekarnika i nastawiam temp 50, ustawiam dwie grzałki, uchylam lekko drzwiczki i zostawiam na 2-3 godz). Po tym czasie zajrzyj i jeśli w miseczce zaczyn urósł, pokazały się bąbelki  i pachnie kwaśno, wyciągnij wszystko z piekarnika. Przelej zaczyn do mąki, podgrzej lekko wcześniej przygotowaną wodę, opłucz nią miseczkę i wlej całą do garnka. 
Załóż rękawiczki i zacznij wyrabiać ciasto.
Nie trzeba długo wyrabiać, tyko tyle żeby się połączyło. Ciasto nie może być rzadkie i nie może być bardzo twarde. Jeśli podczas wyrabiania nie chce się połączyć musisz dolać odrobinę wody, a jeśli lepi się do rąk to podsyp trochę mąki. Wyjmij ciasto na blat i przerób jeszcze formując gruby wałek lekko podsypując mąką. Podziel na 4 części, formuj wałeczki długości przygotowanych foremek - keksówek. Rozpłaszcz ciasto lekko w foremkach,  (powinny zajmować m/w do połowy wysokości foremek). Wstaw do piekarnika na środek, na temp. 50 stopni, włącz grzałki i uchyl drzwiczki. Po ok 2 godz zajrzyj, jeśli wyrosły do pełności foremek (możesz je ponacinać w kilku miejscach, żeby nie popękały w pieczeniu)
włącz piekarnik na temp 180 z termo-obiegiem i zamknij drzwiczki. Piecz 60 min.   Po wyłączeniu piekarnika sprawdź patyczkiem czy się upiekły. Teraz wyjmij chlebki z foremek i wystaw do wystudzenia
 Smacznego i na zdrowie
Jeśli chcesz upiec sobie chleby, musisz być przygotowana/y, że pierwsze mogą nie bardzo Ci się udać. Ja próbowałam kilka razy zanim mi wyszły jak chciałam.

Warto próbować, bowiem upieczesz dla siebie i dla swojej rodziny, zrobisz to dla waszego zdrowia. Musisz wiedzieć, że chleb żytni na zakwasie wyreguluje florę bakteryjną przewodu pokarmowego i jelit. Dostarczy energii na wiele godzin. Chleb ten nie wchłania się w tempie ekspresowym jak pieczywo pszenne i nie będziesz potrzebowała/ł co chwilkę coś przegryzać, pozbędziesz się miękkiego ciałka. spróbuj - warto.
Jeśli nie masz czasu zadzwoń do mnie zawsze jakiś chlebek jest na zbyciu


Komentarze

  1. Jakiej mąki trzeba użyć do chleba?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam trochę długo to trwało- przepraszam
      ja używam mąki żytniej 500 i dosypuję szklankę mąki żytniej 2000 i szklankę siemienia lnianego złotego

      Usuń

Prześlij komentarz