Lipa i zielone orzechy

 Zbieranie ziół, przebywanie na pachnącej łące, czy w lesie to przyjemność tak wielka, że trudno opisać. 

Zbieram zioła, suszę, przygotowuję z nich pyszne herbaty, robię nalewki smakowe i lecznicze, i za każdym razem się dziwię, że tyle dobra, tyle bogactwa, gatunków, barw i kolorów jest wokół nas. Chodząc po łące z naręczem pachnących ziół zapominam o bożym świecie, nie kontroluję godziny, odpoczywam. Każdy, kto podziela moją pasję i też uwielbia zbierać zioła wie, że maj i czerwiec i lipiec to miesiące w których trzeba intensywnie pracować. Dopiero dwa dni temu zbierałam dziurawiec, a już należy zbierać kwiaty lipy, przygotować na cały rok nalewkę na zielonych orzechach. Herbata z kwiatów lipy z miodem lipowym jest nieoceniona w jesienne i zimowe wieczory, lub w czasie przeziębienia. Lipa zaparzona mlekiem, podana z miodem i wypita tuż przed snem ułatwia zasypianie. 
Zioła zebrane własnoręcznie, szybko wysuszone, pachną o wiele mocniej i takie też mają działanie, niż zioła zakupione w zielarni. Zioła i  herbaty w saszetkach nie mają wartości żadnej.


Orzechy zielone 

zbieramy na przełomie czerwca i lipca, kiedy w środku mają jeszcze płyn. Nalewka na tych orzechach jest lekiem, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Jest to lekarstwo wszech czasów, można powiedzieć, że pomaga na wszystko. Leczy bolący żołądek, niweluje przejedzenie, pomaga lepiej się poczuć gdy zjemy coś cieżkostrawnego, wzmacnia organizm, nie pozwoli zadomowić się w naszych jelitach i żołądku żadnym pasożytom, ochrania żołądek i cały organizm przed bakteriami i wirusami. Wystarczy jeden mały kieliszek chociaż raz w tygodniu, lub profilaktycznie łyżeczka, dwie w niewielkiej ilości wody.
Jak zrobić taką nalewkę? W necie jest wiele przeróżnych przepisów. Podam Wam mój. 
-Do litrowego słoika lub butelki wlej 1/2 l spirytusu 96% i 1/4 l wody zimnej, może być z kranu, lub przegotowana, uszykuj 6 - 10 orzechów. Każdy przekrawaj na 4 i od razu wrzucaj do słoja. Gdy wrzucisz wszystkie, zakręć słoik. Pod zakrętkę podłóż kawałek torebki foliowej dla lepszego uszczelnienia. Takich słoików, czy butelek możesz przygotować kilka, przecież to na cały rok. Schowaj je do szafki i już. Potrząśnij czasami. Niech stoją i nabierają mocy. Ja orzechów nie wyrzucam z nastawionej nalewki, nie przelewam jej do innych butelek. No chyba, że stawiam na stół, do obfitego obiadu, lub kolacji. Nie słodzę i nie dodaję żadnych smakowych bajerów do tej nalewki. Taka właśnie musi być. - Na zdrowie -

O tych i innych ziołach dowiesz się więcej z mojej książki pt. "Zioła w zasięgu ręki", którą będziesz mógł/ła zakupić u mnie już niebawem.

Jeśli sam/a nie zbierasz ziół, nie przygotowujesz mieszanek ziołowych na herbaty, a cenisz sobie takie prosto z łąki, niewymęczone obróbką przemysłową, zawsze możesz zadzwonić do mnie i zaopatrzyć się u mnie. Zapraszam

Jeśli podobał ci się ten wpis zostaw  miły komentarz, prześlij znajomym, lub udostępnij.  

Komentarze