Herbaty zielone i inne zioła poprawiające zdrowie (zioła krzemionkowe, zakwas z buraków, oset jabłkowy)

 Dla Babci i Dziadka i dla Ciebie również

- herbaty ziołowe, na wzmocnienie odporności, oczyszczenie organizmu, regulację ciśnienia, na uzupełnienie witamin i minerałów
- zioła krzemionkowe, zapobiegają osteoporozie i deformacji stawów, wspomagają wątrobę i zabezpieczają nerki przed powstawaniem kamieni, lub niezauważenie je likwidują, wzmacniają żyły, paznokcie, włosy, działają przeciwobrzękowo itp.
Zioła krzemionkowe są ziołami , które każdy powinien pić, a tym bardziej ludzie starsi
- ocet winny - jabłkowy, regeneruje wątrobę, oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów miażdżycowych, poprawia krążenie mózgowe i kończynowe, pomaga zgubić zbędne kg. (przepis poniżej)
Wymienione produkty ziołowe wspomagają nas jeszcze na wiele innych sposobów. - zakwas z buraków - o nim pisałam tutaj
- Polecam również książki widoczne w tle. Są to książki kulinarne, zawierające przepisy na wiele potraw, oraz opisy ziół i ich zastosowanie.
Zrób sobie i bliskim praktyczny prezent





Herbata zielona naszych pół, lasów i łąk "MIX" - 20 ziół Najważniejszymi ziołami są:
  1. oregano - czyli nasza lebiodka

  2. dziurawiec
  3. pokrzywa
  4. mięta
  5. kocimiętka
  6. rumianek
  7. rumianek bezpromieniowy
  8. bratek polny, lub trójbarwny
  9. bluszczyk kurdybanek
  10. nostrzyk
  11. liść czarnej porzeczki
  12. liść szałwii
  13. kwiaty lipy z przylistkami
  14. kwiaty i ziele nagietka
  15. kwiat i listki ślazu
  16. kwiaty i liście czarnego bzu
  17. kwiat i liście czeremchy
  18. gajowiec żółty, jasnota biała i purpurowa
  19. kwiaty i listki wiesiołka
  20. koniczyna biała i czerwona
-dokładałam jeszcze melisę, ale melisa najlepsze działanie wykazuje jako nalewka, lub w postaci świeżej, więc można ją mrozić i dodawać do herbaty po trochu
- można dołożyć krwawnik - bardzo cenne zioło, ale jest odrobinę gorzki , - dokładałam jeszcze po pół porcji glistnika i wrotyczu, lecz teraz robię osobne mieszanki lecznicze z ich udziałem, więc nie ma potrzeby dodawać goryczy do tak pysznej herbaty.



Zioła krzemionkowe
skrzyp, rdest ptasi, przytulia,
kłącze perzu
    Zioła krzemionkowe, są niezwykle cenne dla naszego organizmu ,szczególnie perz jest ziołem ludzi starszych, reguluje wypróżnianie. Jest ziołem bezpiecznym, można go parzyć i pić , nawet i litr dziennie. 
    Do zestawu w/w ziół krzemionkowych dodawać należy jeszcze liście brzozy. Brzoza jest również bezpiecznym ziołem, można pić litrami. Liście, gałązki, pączki posiadają 
właściwości przeciwobrzękowe i przeciwartretyczne. Odkażają drogi moczowe oraz odtruwają organizm. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Długotrwale stosowane powodują rozkruszanie złogów moczanowych i wypłukiwanie piasku moczowego z dróg moczowych.


Ocet winny - jabłkowy -domowej roboty, niepasteryzowany
powinien znaleźć się w każdej kuchni i powinien być używany codziennie przez wszystkich domowników. 
 najprostszy przepis wg którego ja robię ocet jabłkowy
1/2 słoja obierek wraz z gniazdami nasiennymi, lub po prostu jabłek (ja zawsze robię z obierek z papierówek starej odmiany w lipcu/sierpniu) zalać do wys 3/4 słoja wodą przegotowaną letnią ( 1 l wody i 2-3 łyżki cukru, lub miodu) słój przykryć gazą i odstawić w ciepłe miejsce (może stać na dworze, ale nie na słońcu, należy całość przykryć jeszcze ściereczką). Od czasu do czasu przygnieść pływające po wierzchu obierki. Po jakimś miesiącu (ja nieraz trzymam i 2 mies.) obierki zaczną opadać na dół słoja. można spróbować i jeśli jest już nasz ocet kwaśny można zlać go do butelek (najlepiej ściągnąć przy pomocy wężyka, żeby nie zmącić octu, resztę przefiltrować). Butelki zakręcić i wstawić do szafki. Ocet nie zepsuje się. z każdym miesiącem będzie lepszy.
Papierówki daję ponieważ są to jabłka najsmaczniejsze, słodko-kwaśne i takie nadają się najlepiej. Mogą być jeszcze antonówki, renety. Jabłka z marketu są bez smaku i należałoby je zakwasić kwaskiem cytrynowym, lub cytrynami. Nie polecam z nich robić.



Zakwas z buraków - domowej roboty, niepasteryzowany
- do zestawu produktów pro - zdrowotnych wymienionych wcześniej dochodzi jeszcze zakwas buraczany.
Przepis podaję tutaj, lub znajdziesz w moich książkach. Jeśli nie masz czasu, aby go przygotować napisz do mnie, lub zadzwoń, pomogę.




Komentarze